• Zaloguj się
  • Szuflada


Produkt został dodany
do ulubionych w szufladzie!

Klepki i kasetony. 5 powodów przemawiających za tymi elementami

by
 
Podłoga z naturalnego drewna to klasyczne rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się właściwie w każdym pomieszczeniu. Klasyka nie musi być jednak nudna; poza deskami w różnych kolorach i wymiarach na rynku nie brak przyciągających wzrok klepek i kasetonów. Elementy te zachowują najlepsze właściwości drewna, a jednocześnie intrygują formą i kolorami.

I. Klepki tylko nazwą przypominają elementy znane w czasach PRLu

Wiele osób utożsamia klepki ze stylistyką PRL-u, kiedy to elementy te były niezwykle często montowane w mieszkaniach. Dostępnych obecnie na rynku klepek nie warto jednak z nimi porównywać, bo podobieństwo ogranicza się jedynie do nazwy. Dowodem na to są propozycje firmy Chapel Parket Polska, która oferuje podłogi, w tym także klepki, z drewna dębowego. Elementy te tworzone są z materiału litego (20 mm grubości) oraz inżynieryjnego (warstwowego, In Between) o grubości 15 oraz 20 mm. Klepki są dostępne w kilku rozmiarach; największe lite mają 180x900 mm, a warstwowe - 185x925 mm. Inwestor decyduje także o rodzaju elementów, a co za tym idzie - docelowym schemacie ich układania. Do wyboru są elementy montowane we wzór jodełki węgierskiej (kąt cięcia klepek wynosi 60 stopni) oraz jodełki francuskiej (45 stopni). Jodełka klasyczna, tzw. zygzak, była znana już w XVI-wiecznej Francji, za czasów panowania Franciszka I.
 
Jeszcze ciekawszymi elementami, które zdecydowanie przykuwają uwagę, są kasetony. Firma Chapel Parket Polska wykonuje je zarówno w materiale litym, jak i warstwowym (w obu przypadkach mają 20 mm grubości). Kasetony sprawdzą się w wielu aranżacjach, ale najczęściej montowane są w przestronnych, pałacowych wnętrzach, także tych dostępnych publicznie (jak restauracje czy lobby hotelowe). To także idealne rozwiązanie w przypadków obiektów objętych opieką konserwatorską. Firma Chapel Parket Polska oferuje aż 10 schematów kasetonów. Ponadto, istnieje możliwość stworzenia własnego schematu lub zmodyfikowania dostępnego.

II. Inwestor decyduje o wszystkich cechach podłogi

Podobnie jak deski Chapel Parket, także klepki i kasetony tej marki powstają na indywidualne zamówienie. Inwestor sam decyduje o wszystkich cechach podłogi, dzięki czemu odpowiada ona jego potrzebom. Zamawiający wybiera rodzaj materiału, jego kolor, wymiary elementów, ale także rodzaj wykończenia drewna.
 
Jedną z dostępnych możliwości jest podłoga stylizowana; poddana opatentowanym procesom postarzania. Tworzy się ją z nowego drewna, które do złudzenia przypomina wiekowy materiał. W przypadku obiektów zabytkowych, wybór podłóg stylizowanych wydaje się oczywisty. Nie oznacza to jednak, że są one montowane wyłącznie w klasycznie zaaranżowanych wnętrzach. Wybierają je również właściciele nowoczesnych obiektów doceniający niebanalny design. Rozwiązanie to ma szereg zalet, jedną z nich jest fakt, że taka podłoga szlachetnie się starzeje - z biegiem czasu wygląda coraz bardziej interesująco.

III. Klepki i kasetony na ogrzewaniu podłogowym

Montaż drewna na ogrzewaniu cieszy się bardzo dużą popularnością. - Decydując się na to rozwiązane trzeba pamiętać, aby na „podłogówce” instalować wyłącznie drewno warstwowe, które nie hamuje przepływu ciepła w znaczący sposób. Cechy drewna litego sprawią, że ogrzewanie będzie nieefektywne, a przez to - nieekonomiczne. Co równie istotne, konstrukcja materiału warstwowego w znacznym stopniu ogranicza „pracę” drewna - przypomina Paweł Bekas, ekspert firmy Chapel Parket Polska. Wykonane z takiego surowca klepki i kasetony (na „podłogówkę” dedykowanych jest 5 schematów) doskonale sprawdzą się na ogrzewaniu podłogowym; to idealne połączenie tradycji z nowoczesnymi technologiami.
 

IV. Naturalne cechy drewna „zamknięte” w kasetonach i klepkach

Zwolennicy drewna naturalnego będą w pełni usatysfakcjonowani, ponieważ elementy z oferty firmy Chapel Parket Polska wytwarzane są z europejskich odmian dębu. Klepki i kasetony zachowują najlepsze właściwości tego szlachetnego materiału. Elementy wprowadzają ciepłą i przytulną atmosferę we wnętrzach. Podłoga z naturalnego drewna jest cicha, nie skrzypi i jest naturalnie przyjemnie ciepła w dotyku.
 

V. Wysoka trwałość elementów i odporność na uszkodzenia

Niezależnie od tego z czego powstała, każda podłoga musi być trwała. - Wszystkie elementy (deski, klepki i kasetony) marki Chapel Parket są chronione olejem woskowym zawierającym związki krzemu. Substancja ta doskonale zabezpiecza drewno przed uszkodzeniami; tworzy na jego powierzchni cienką, przypominającą glazurę, warstwę. Podłoga nie jest śliska, ale jest w pełni bezpieczna, bo olej spełnia restrykcyjne standardy, jest m.in. zgodny z normą EN71 dotyczącą zabawek z drewna - wyjaśnia Paweł Bekas.
 
Olej zabezpiecza nie tylko powierzchnię drewna, ale - dzięki temu, że materiał jest heblowany, a przez to jego pory są otwierane - wnika także w jego strukturę. Konserwacja olejowanych podłóg nie jest żmudna i skomplikowana, bieżąca pielęgnacja także nie nastręcza problemów. Obie czynności nie wymagają dużych nakładów finansowych.
x



top
X
 
[: :]
X
X