WYSTAWA W GALERII ARCHITEKTURY GAGA PT: „JEMS (I…)”
Współpracowali z Normanem Fosterem. Do nich należy projekt rozbudowy Biblioteki Raczyńskich i Ambasady RP w Berlinie. Od czasu biurowca Agory z 2002 roku przylgnęła do nich metka biura projektów korporacyjnych. Odebrali dziesiątki nagród, przy okazji nabawili się miana gwiazd polskiej architektury. Choć nie chcą aby tak ich określano, barwne osobowości ośmiu wspólników i partnerów tworzących trzon zespołu, bliższe gwiazd rocka niż inżynierów nie pomagają im w zerwaniu tej łatki.
Przez lata zrealizowali wiele ciekawych biurowców w kraju, większość jednak w stolicy. Kraków nie doczekał się żadnego. Pierwszym projektem zrealizowanym w stolicy Małopolski będzie wystawa, która już w październiku w Galerii Architektury GAGA w Małopolskim Ogrodzie Sztuki.
Jak sami piszą rozpoczynając samodzielną praktykę w okresie transformacji ustrojowej JEMS-i włączyli się w nurt odbudowy polskiej kultury architektonicznej. Z jakim skutkiem? O tym opowiedzą w Krakowie. Ich obecność w murach Galerii Architektury GAGA, która od początku swojej działalności gości architektoniczną czołówkę kraju (m.in. Konior Studio, Medusa Group, DDJM, Stelmach i Partnerzy) to ważny głos w dyskusji na temat polskiej tożsamości architektonicznej po przemianach ustrojowych. JEMS Architekci jest bowiem jedną z największych i najważniejszych pracowni w kraju.
W ich dorobku znalazły się m.in takie budynki jak: Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach, ASP w Warszawie, biurowiec Pixel w Poznaniu, Warszawskie Apartamentowce TRIO, siedziba Agory i wiele innych.
Wystawa pt: „Jems (i…)” to nietypowa prezentacja architektury poprzez ślady ludzkiej obecności i działalności. Będzie to zaprzeczenie ekspozycji architektonicznych prezentujących tak zwaną „czystość formy” eleganckich, sterylnych, bezosobowych, pozbawionych śladu ludzkiej aktywności. JEMS Architekci i Galeria Architektury GAGA pokażą życie budynków po oddaniu ich do użytku, zestawione z wcześniejszymi oczekiwaniami projektowymi. Przestrzenie biurowe, obiekty mieszkalne wraz z ich użytkownikami widzianych oczami obserwujących wszystko z dystansu architektów. JEMS-i chcą w ten sposób zwrócić uwagę na bardziej uniwersalny charakter architektury, zmienny w czasie, zdolny do adaptacji w ramach rozmaitych, zmieniających się w czasie potrzeb; w końcu ukazując również sposób w jaki budowle asymilują rozmaite wartości miejskiego pejzażu.
- Chcemy pokazać także te przestrzenie w naszych budynkach, które z czysto komercyjnego punktu widzenia są raczej bezzasadne, ale tworzą miejsca nieformalnych spotkań, kreują nastrój i charakter architektury, stają się wzorcem dla innych obiektów, nawet tych o stricte komercyjnym charakterze: dziedzińce, ogrody, tarasy, podesty, atria. A także przestrzenie publiczne lub półpubliczne "wycięte" z bloku "gęstej" zabudowy pozwalające na "komunikowanie" się budowli z otoczeniem – zapowiadają architekci z JEMS.
Wystawę pt. „JEMS (i…)” będzie można oglądać już od 8 października w Galerii Architektury GAGA w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie. Galeria otwarta jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 11:00 – 19:00 oraz w soboty i niedziele od 10:00 – 17:00. Serdecznie zapraszamy – wstęp wolny.
Małopolski Ogród Sztuki
ul. Rajska 12,
31-124 Kraków
Strona wystawy: galeriagaga.pl