• Zaloguj się
  • Szuflada

Spotkania z projektantami na arena DESIGN 2014

W tym roku organizatorzy arena DESIGN przygotowali łącznie ponad 30 wykładów i warsztatów, które są poświęcone tematyce materiałów. W spotkaniach wezmą udział wybitni projektanci z Polski i zagranicy, w tym m.in.: Janusz Kaniewski, Oskar Zięta, Brodie Neill, Sander Mulder czy Christian Sieger.

Uczestnicy tegorocznej edycji arena DESIGN będą mogli wziąć udział w panelach dyskusyjnych i warsztatach przez wszystkie cztery dni wydarzenia. Pierwszego dnia - 18 lutego 2014 r. o godz. 12.00 rozpocznie się wykład Brodiego Neilla, jednego z dwóch gości specjalnych arena DESIGN. Australijski designer, słynący z niestandardowego wykorzystywania materiałów w swoich projektach, opowie zgromadzonym w jaki sposób mogą uniknąć przeszkód na każdym etapie projektowania.

Brodiego Neilla będzie można posłuchać również o godz. 13.00 podczas konferencji "Materiały - obszar poszukiwań", organizowanej przez partnera arena DESIGN, firmę Pfleiderer. W rozmowie uczestniczyć będą także wybitni projektanci z Polski: Paweł Grobelny, Maria Jeglińska oraz Oskar Zięta, którzy opowiedzą widowni m.in. o właściwościach innowacyjnych tworzyw, sposobach ich obróbki, a także poruszą temat materiałów dobrze znanych, lecz zastosowanych w innym, zaskakującym kontekście. W dalszej części spotkania uczestnicy wydarzenia dowiedzą się w jaki sposób mogą racjonalnie korzystać z zasobów podczas procesu twórczego, aby produkcja i obróbka danego surowca była nieszkodliwa dla środowiska.

Temat materiałów powróci na scenę FORUM już o godz. 16.45 podczas spotkania z Piotrem Kuchcińskim, Mikołajem Wierszyłłowskim, Leonardo Talarico i Elżbietą Kuźniacką. Goście, zaproszeni przez markę NOTI, będą rozmawiać o roli  materiałów w procesie projektowym, znaczeniu wybranego surowca na koncepcję produktu, a także o trendach i osobistych poszukiwaniach odpowiednich tworzyw. Zwieńczeniem pierwszego dnia arena DESIGN będzie uroczysta gala konkursu TOP DESIGN award, podczas której jury nagrodzi produkty wyróżniające się doskonałym wzornictwem i funkcjonalnością. Szansę na zdobycie statuetki ma każdy z 22 produktów, które zaklasyfikowały się do drugiego etapu rywalizacji.

Kolejnego dnia, 19.02.2014 r., o godz. 11.00 widownia arena DESIGN powita Carlo Martinengo, przedstawiciela słynnej marki Kartell, która specjalizuje się w projektowaniu elementów wyposażenia wnętrz z plastiku. Martinengo podczas wykładu omówi znaczenie tworzyw sztucznych w produkcji, a także przedstawi obecne trendy związane z wykorzystaniem innych materiałów. Godzinę później na scenie FORUM pojawi się Janusz Kaniewski, ceniony polski designer, wieloletni projektant Pininfariny i Ferrari, a także doradca Prezydenta Gdyni. Designer poprowadzi wykład "Kusząca nielegalność. Tabu, fetysze, ryzyko, arogancja i brzydkie słowa w projektowaniu."

Jeszcze tego samego dnia warto wybrać się o godz. 14.00 na rozmowy o designie w ramach DESIGN ALIVE Talks. Gościem spotkania będzie Christian Sieger, współpracujący m.in. z firmą Dornbracht, Arzberg, Sony czy Swarovski. Projektant szeroko omówi zagadnienie trendów w wyposażeniu i projektowaniu łazienki, która staje się dla współczesnego człowieka coraz ważniejszą częścią przestrzeni życiowej.

W czwartek, 20.02.2014 r. o godz. 14.00 odbędzie się wykład drugiego gościa specjalnego arena DESIGN, holenderskiego projektanta Sandera Muldera. Designer przygotował dla uczestników wiele wskazówek, które pozwolą im ominąć problemy podczas procesu projektowego i pomogą odnaleźć nowe, zaskakujące możliwości w dobie wytwarzania cyfrowego. Sander Mulder projektuje głównie meble, oświetlenie oraz wnętrza - jego realizacje powstawały dla producentów, galerii i muzeów na całym świecie. Jego projekty słyną z funkcjonalności i niekonwencjonalnych rozwiązań technicznych.

Specjalnie na wydarzenie arena DESIGN Stowarzyszenie Architektów Polskich przygotowało cztery spotkania z cenionymi specjalistami. Pierwsze z nich rozpocznie się we wtorek, 18.02.2014 r. o godz. 14.45. Wówczas przed publicznością wystąpi Kaspar Guldager Jorgensen z duńskiej pracowni 3XN. Kolejny wykład organizowany przez SARP poprowadzi w czwartek o godz. 18.00 polski architekt Krzysztof Ingarden. Tematem spotkania będzie "Architektura pomiędzy mimesis a abstrakcją". Ostatniego dnia arena DESIGN z publicznością spotka się o godz. 12.00 Katarzyna Krakowiak, która opowie o znaczeniu zmysłu słuchu w architekturze i sztuce. Godzinę później w strefie FORUM pojawi się temat seksualności architektury. Prelekcję poprowadzą Tomasz Malkowski i Marcin Szczelina.


Udział w wykładach i warsztatach jest bezpłatny dla osób posiadających bilet wstępu na arena DESIGN 2014.


18-21 lutego 2014 r.
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ul. Glogowska 14
60-734 Poznań

top
X