• Zaloguj się
  • Szuflada

Międzynarodowy Festiwal Dobrych Projektów "WrocLove Design"

Wroclove Design to pierwsza we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku impreza prezentująca design i sztukę na europejską skalę. Festiwal splata świat designu, architektury, sztuki i biznesu. W programie znalazły się liczne wystawy, spotkania, warsztaty i wykłady.

Wroclove Design chce odczarować pojęcie „designu”, dla wielu wciąż obcego, hermetycznego i nieprzyjaznego. Chcemy pokazać, że design to więcej niż estetyka. To myśl stojąca za produktem, to otwieranie się na człowieka i jego potrzeby. Design to nie modny gadżet - to przedmiot zaprojektowany tak, by być przyjaznym każdemu użytkownikowi, młodemu i starszemu, pełno- i niepełnosprawnemu. Dobre projekty budują świat mądrze urządzony, świat bez barier.


Tym samym hasłem festiwalu jest: Design Otwarty.


Wrocław jako „Miasto Spotkań” i Europejska Stolica Kultury 2016 jest doskonałym miejscem do prowadzenia międzynarodowego dialogu na temat znaczenia designu i sztuki w codziennej przestrzeni człowieka. Design oddaje charakter Wrocławia, miasta kreatywnego i przedsiębiorczego, które docenia role innowacji i potencjał swoich mieszkańców. Festiwal prezentuje kolejną płaszczyznę stolicy Dolnego Śląska - pokazuje Wrocław jako nowoczesne centrum designu oraz biznesu i promuje go w kraju i na arenie międzynarodowej.

Wroclove Design z założenia pojawia się w miejscach dla Wrocławia ikonicznych – podczas pierwszej edycji stał się częścią obchodów setnej rocznicy powstania Hali Stulecia, w 2014 gości w odrestaurowanych wnętrzach perły wrocławskiej architektury, Dworca Głównego.

WROCLOVE DESIGN 2014 NA DWORCU GŁÓWNYM
Bez wątpienia jeden z najpiękniejszych dworców kolejowych w Polsce. Unikatowa bryła XIX-wiecznego neogotyckiego budynku w 2012 roku zyskała nowy blask – z jednej strony pieczołowicie odrestaurowano zabytkowe freski, z drugiej przystosowano go w pełni do wymagań XXI wieku. Perła wrocławskiej architektury zauważona została i na forum międzynarodowym: Dworzec Główny otrzymał niedawno prestiżową nagrodę architektoniczną EurobuildAwards.

Unikatowa przestrzeń Dworca Głównego stanowi doskonałe tło dla prezentacji designu łączącego ponadczasowość z innowacją – skierowanego do mieszkańców nowoczesnych miast, doceniających odważne pomysły, mobilnych i aktywnych, doceniających wartość klasyki, ale ciekawych nowości.

Najważniejszą przestrzenią ekspozycyjną Wroclove Design 2014 będzie górna galeria wrocławskiego Dworca Głównego. Odrestaurowane z pietyzmem wnętrza staną się tłem dla prezentacji obiektów zaprojektowanych przez gwiazdy światowego designu i sztuki, ale i młodych-zdolnych dopiero zaznaczających swą obecność na krajowej i międzynarodowej wzornictwa.

Podczas poprzedniej edycji Festiwalu swe prace prezentowali m.in. Marek Cecuła (ceramika), Marek Radke (malarstwo, instalacje przestrzenne), Bogusław Paruch (car design), Paulina Matusiak (grafika). Zaprezentowaliśmy również obiecujące talenty takie jak Aleksandra Gaca (akustyczne tkaniny), studio projektowe chmara.rosinke (interwencje w przestrzeni) czy Maria Jeglińska (projektowanie produktu).

Wroclove Design będzie silnie obecny również w ogólnodostępnych przestrzeniach Dworca Głównego. Hall, poczekalnie i perony staną się na czas Festiwalu przestrzeniami interaktywnej ekspozycji najlepszego światowego wzornictwa.


14-18 maja 2014

Dworzec Główny PKP I piętro
Ul. Piłsudskiego 105, Wrocław

top
X