• Zaloguj się
  • Szuflada

Konkurs Young Design 2014 rozstrzygnięty!

30 maja 2014 w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego Kapituła Stypendialna wybrała laureatkę 7. edycji konkursu Young Design. Jest nią Katarzyna Gierat ze Skawiny, studentka Wzornictwa na studiach II stopnia Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

Young Design ma na celu wskazanie najbardziej obiecujących projektantów młodego pokolenia, takich, którzy rozumieją rynek i będą umieli w przyszłości pracować z przemysłem. W 2014 roku w konkursie startowało 39 uczestników z których wyłoniono finałową jedenastkę.

Laureatka otrzymała stypendium im. Wandy Telakowskiej w wysokości 20 000 zł ufundowane przez ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdana Zdrojewskiego.

Ponadto Katarzyna Gierat otrzymała również możliwość odbycia stażu w studiu projektowym NC.Art. Kolejna nagroda to zaprezentowanie swoich projektów podczas gali finałowej konkursu Dobry Wzór 2014. Dodatkową nagrodą są konsultacje biznesowe dotyczące prowadzenia startupu w ramach działań prowadzonych przez AIP.

Uzasadnienie jury:
Jury zwróciło uwagę na wyjątkowe walory projektowe siedziska - Zbujak – to mebel reagujący na zmiany socjologiczne, wypisujący się w nowe zachowania młodzieży i wyznaczający nowe trendy w projektowaniu mebli. Pani Katarzyna Gierat tworzyła swój projekt w oparciu o badania i twórczo je wykorzystała.

Katarzyna Gierat pochodzi ze Skawiny, studiuje na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uczestniczka programów CEEPUS w Academy of Fine Arts And Design na University of Ljubliana w Słowenii oraz ERASMUS w Faculdade de Belas Artes na Universidade do Porto w Portugalii.

Podczas finału Young Design 2014 laureatka zaprezentowała projekt siedziska Zbujak, który jest jej pracą dyplomową w Katedrze Projektowania Ergonomicznego.


O projekcie Zbujak:
Zbujak to młodzieżowe siedzisko sprzyjające dynamice pozycji. Zaprojektowany z myślą o osobach młodych, które większość dnia spędzają za szkolnym biurkiem. Zmęczeni wielogodzinną statyczną pozycją potrzebują zmian. Zbujak pozwala na przyjęcie dwóch pozycji: wyższej i niższej. Pierwsza z nich to tzw. „koński siad”, który sprzyja utrzymaniu naturalnej krzywizny kręgosłupa. Siedzisko w pozycji niższej może być statyczne, przy dalszym wychyleniu pozwala jednak na swobodny ruch bujania oraz ruch wysiłkowy. Forma siedziska wynika z jego funkcji oraz danych ergonomicznych. Uchwyty znajdujące się od wewnętrznej strony profili ułatwiają przenoszenie.

Zbujak wykonany jest z dwóch symetrycznych elementów ze spienionego polistyrenu. Miejsca styku ciała z siedziskiem pokryte zostały pianką poliuretanową zwiększającą komfort siedzenia. Dwie połówki wykończone są tworzywem sztucznym w technologii Line-x i połączone ze sobą trzema elementami w kształcie.

Dzięki użytym materiałom i konstrukcji jest lekki, bezpieczny i odporny na warunki atmosferyczne. Jego małe gabaryty umożliwiają zastosowanie w niewielkich przestrzeniach.

Zbujak, Katarzyna Gierat

Projekt: Stoliki Double 1 i Double 2, Aneta Ciok

Projekt: PureRosary - aplikacja mobilna na smartfon, Maciej Sobczak

Projekt: CALDO ? kafel ceramiczny do budowy powierzchni grzewczych, ?TO DO Product Design? Tomasz Orzechowski

Projekt: Składana drabina, Jan Lutyk

Pojekt: Rodzina siedzisk Prop, Nikodem Szpunar

Projekt: PLY ? meble ze sklejki, Jan Godlewski

Projekt: LOOP ? siedzisko do przestrzeni wspólnej, Karol Cyrulik

Projekt: Seria pojazdów elektrycznych dla marki Melex, Łukasz Paszkowski

Projekt: Zestaw Moonimal, Jarosław Szaran

Projekt: UARV ? bezzałogowy aparat latający jako wsparcie dla GOPR, Sylwester Szymański





top
X