• Zaloguj się
  • Szuflada


Produkt został dodany
do ulubionych w szufladzie!

Szkocka krata – poznaj historię popularnego wzoru w aranżacji wnętrz

by
 
Już wiemy, jaki wzór będzie najmodniejszy w nadchodzącym sezonie! Tej jesieni i zimy królować będzie krata. Zobaczymy ją nie tylko na wybiegach, ale również w aranżacjach wnętrz. Jednak zanim zdecydujesz się na tkaninę w tym wzorze, poznaj jego historię. W końcu szkocka krata to nie chwilowy trend, ale ponadczasowy motyw z długą i ciekawą tradycją.
Dekoria.pl - pokrowiec na sofę Stockholm z kolekcji Edinburgh
 
Szkocka krata, inaczej tartan, to wzór nierozerwalnie kojarzący się ze Szkocją, królową Wiktorią i pewnym niecodziennym męskim strojem – kiltem. Tartan jest klasycznym ornamentem składającym się z regularnie rozmieszczonych linii, które tworzą symetryczny, kraciasty wzór. Tradycyjnie występował na kiltach i pledach Szkotów, obecnie można go zobaczyć na ubraniach, meblach i innych dodatkach.
Dekoria.pl - fotele z kolekcji Edinburgh
 
Dawniej określony kolor tartanu wyrażał przynależność osoby do konkretnego klanu. Po latach ta symbolika się zatarła i obecnie szkocką kratę można znaleźć w szerokiej gamie kolorystycznej oraz w licznych kombinacjach linii – istnieje ok. 700 rodzajów tartanów.
Dawniej określony kolor tartanu wyrażał przynależność osoby do konkretnego klanu. Po latach ta symbolika się zatarła i obecnie szkocką kratę można znaleźć w szerokiej gamie kolorystycznej oraz w licznych kombinacjach linii – istnieje ok. 700 rodzajów tartanów.
Dekoria.pl - fotele z kolekcji Edunburgh
 
Królowa Wiktoria i moda na kratę w domach

Najpierw szkocka krata zaistniała w modzie, dopiero później została przeniesiona do wnętrzarstwa. Popularność tartanów w aranżacji wnętrz zawdzięczamy angielskiej królowej Wiktorii, która zauroczona wzorem na ubraniach Szkotów zdecydowała się wykorzystać go przy urządzaniu słynnego zamku Balmoral. Tak zapoczątkowała nowy styl w wystroju wnętrz – styl szkocki. W królewskiej posiadłości wzór kraty dominował wszędzie – na dywanach, meblach, obrusach, zasłonach czy ścianach.
Dekoria.pl - poszewka Kinga z kolekcji Edinburgh
 
Jak wykorzystać szkocką kratę we własnym mieszkaniu?

Choć szkocką kratę we wnętrzach zawdzięczamy królowej Wiktorii, to lepiej w całości nie kopiować jej wizji. Tartan lubi dominować we wnętrzu. Najlepiej więc wykorzystać go na jednej sofie, fotelu lub kilku poduszkach dekoracyjnych (pokrowce na Twoją dotychczasową sofę lub fotel możesz znaleźć np. w ofercie Dekoria.pl – kolekcja Edinburgh).
Krata wprowadza do wnętrza przytulność, ociepla je i dodaje mu elegancji. Współgra ze stylami tradycyjnymi np. rustykalnym czy kolonialnym, lub z typowo wiejskimi, kurortowymi aranżacjami. Szkocka krata sprawdzi się m.in. w sypialni, gabinecie, salonie czy pokoju chłopca. Dopełnieniem tego wzoru będą drewniane lub skórzane elementy.
Dekoria.pl - narzuta pikowana z kolekcji Edinburgh 1
 
Dekoria.pl - narzuta pikowana z kolekcji Edinburgh
 
Dekoria.pl - pościel dwustronna Tartan Check Navy
 
Czy wiesz, że szkocka krata…
Szkockiej tradycji związanej z tartanem nie sposób streścić w kilku zdaniach. Jednak poniższe ciekawostki ukazują fenomen tego ponadczasowego kraciastego wzoru.

1. Istnieje oficjalny szkocki rejestr tartanów (Scottish Register of Tartans), w którym można znaleźć wszystkie rodzaje charakterystycznych krat wraz z opisami.

2. Polska ma własny wzór szkockiej kraty. Nasz tartan jest w kolorach: czerwonym, niebieskim i białym (kolory pochodzą z połączenia flagi Polski i Szkocji).

3. Najpopularniejsze tartany to: Black Watch (niebiesko-zielona krata należąca do szkockiej policji) oraz Royal Stewart (tartan królewski, krata z czerwonym tłem).

4. Oryginalnie tartany były wykonywane ręcznie z najwyższej jakości wełny owczej oraz barwione przy użyciu naturalnych składników.

5. Maria Skłodowska-Curie, a konkretnie fundacja jej imienia ma swój własny tartan. Specjalna krata powstała 1995 roku.
Dekoria.pl fotel z kolekcji Edinburgh
 
Dekoria.pl fotel z kolekcji Edinburgh
 
Dekoria.pl fotel i podnóżek z kolekcji Edinburgh
 
Szkocka krata to ponadczasowy klasyk, który regularnie powraca w jesiennych aranżacjach. Jeśli chcesz wykorzystać go we wnętrzu, inspiracje znajdziesz w nowym katalogu Dekoria na jesień/zimę 2017.
x

fot: DEKORIA


top
X
 
[: :]
X
X