• Zaloguj się
  • Szuflada

SZTUK 5 - Wystawa obiektów Roberta Majkuta

Historia
Stół projektu Roberta Majkuta jest unikalnym egzemplarzem; obiektem, w który wpisany jest dialog projektanta ze sztuką.

Będąc obiektem użytkowym o niespotykanej formie oraz dziełem sztuki, w pewnym momencie swojej historii stanowił także narzędzie do dalszego tworzenia. Finezyjnie wycinaną, czarną podstawę stołu wieńczy reliefowy blat, który posłużył jako matryca do stworzenia serii sześciu grafik. Następnie wypukła struktura została wypełniona warstwą żywicy, co zatrzymało twórczy proces.

Na przełomie października i listopada 2009 obiekt można było podziwiać na wystawie „Between art & design” autorstwa Roberta Majkuta i Will’a Alsop’a w Design Palais Vienna, od maja 2010 roku wystawiony był w prestiżowym wiedeńskim domu aukcyjnym Dorotheum.

W czerwcu w roku 2011 stół gościł w galerii Blow Up Hall, w obiekcie który jest unikalnym na skalę Polski obiektem hotelowym, interaktywną przestrzenią dla sztuki i designu.


Robert Majkut -urodzony w Szczecinie w 1971 roku. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu u prof. Jarosława Kozłowskiego, absolwent Wydziału Kulturoznawstwa na UAM w Poznaniu. Robert Majkut jest obecnie jednym z najważniejszych, wiodących polskich designerów. Reprezentuje świadomy i oparty o zdefiniowane determinanty poziom i styl projektowania, w którym najistotniejsze są aspekty naturalne, kulturowe, humanistyczne i ekonomiczne. Jego styl to kwintesencja połaczenia formalnego designu z innowacyjnością i najnowszymi technologiami, spietych we własciwe ramy kulturowe, konteksty społeczne i ludzkie, wyznaczający nowe kierunki spojrzenia na nieustannie zmienijące się potrzeby człowieka i jego środowiska. Jako projektant jest wyczulony na formy humanoidalne, obłe, krągłe, bliskie naturze. Zwraca szczególna uwagę na zapis ludzkiego gestu, w swoich projektach inspiruje się ludzkim ruchem i człowiekiem samym w sobie.


27.01. – 21.02.2014
wernisaż: 24.01.2014, godz. 19.00


Galeria Program | Fundacja PSW
Ul. Andersa 13 | Warszawa
www.fpsw.org

top
X