• Zaloguj się
  • Szuflada

"PLAY WITH GLASS" - EUROPEJSKI FESTIWAL SZKŁA WE WROCŁAWIU

Wybór Wrocławia na miejsce organizacji Europejskiego Festiwalu Szkła „Play with Glass” nie był przypadkowy. Historia szkła w Polsce wiąże się bowiem z obszarem Dolnego Śląska – huty szkła powstawały tu już w czasach średniowiecza. To także we wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych działa od 1946 roku jedyny w Polsce Wydział Ceramiki i Szkła. I to właśnie na Dolnym Śląsku – we Wrocławiu, w Jeleniej Górze i Kłodzku – znajdują się muzealne kolekcje szkła historycznego i współczesnego, a zaledwie 100 km od Wrocławia mieści się znane na całym świecie Studio Borowski.

 

Wyjątkowość i unikatowość festiwalu wynikają z jego tematu. W polskiej sztuce szkło jest bowiem całkowicie ignorowane. Obiekty ze szkła i z wykorzystaniem szkła nie trafiają na aukcje sztuki ani do kolekcji muzealnych czy prywatnych. Tymczasem w europejskiej i światowej sztuce szkło jest materiałem, po który sięgają wybitni artyści pracujący w różnych technikach artystycznych. Tworzą niezwykłe prace: obrazy, rzeźby, instalacje i filmy wideo, obiekty architektoniczne, design. Właśnie takie prace są prezentowane na głównej wystawie festiwalu i na wystawach towarzyszących.

 

Artyści uczestniczący w wystawie głównej Europejskiego Festiwalu Szkła „Play with Glass” są przedstawicielami 3 pokoleń. Zależy nam bowiem, by pokazać, że zmiany w sztuce współczesnej dotyczą także szkła. Statyczna bryła zostaje zastąpiona dynamicznym obiektem, instalacją, prezentacją multimedialną. Wybitni współcześni artyści wykorzystujący szkło jako materiał w swojej twórczości rzadko już „rzeźbią” go jak Peter Bremers z Holandii czy Latchezar Boyadjiev z Bułgarii, obecnie zamieszkały w USA. Oni go szarpią, ciągną, łączą z innymi materiałami, a swoje działania często dokumentują na filmach wideo. Ten dynamiczny sposób kreacji reprezentuje najpełniej Maria Bang Espersen, duńska artystka, która po ubiegłorocznym sukcesie w Coburgu, gdzie otrzymała nagrodę specjalną jury Coburger Glaspreis 2014, oraz tegorocznej nagrodzie w kategorii „Talent” przyznanej przez Fundację im. Jutty Cuny-Franz, przebojem weszła na salony europejskiego i światowego szkła.

 

W ramach festiwalu organizowane jest także międzynarodowe seminarium poświęcone europejskiej sztuce szkła oraz wystawa „Debiut”. Realizowane są także liczne projekty, m.in.: „Szklana Witryna”, Dzień Otwartych Drzwi w Katedrze Szkła wrocławskiej ASP, Dzień Otwartych Pracowni artystów szkła Dolnego Śląska, warsztaty szklarskie, spacer po Wrocławiu „szlakiem szklanej architektury”, „Szklany Autobus”...

 

Europejski Festiwal Szkła to pierwsza w Polsce profesjonalnie przygotowana prezentacja europejskiej sztuki szkła. Mamy nadzieję, jako jej pomysłodawcy i organizatorzy, że już wkrótce stanie się jedną z najważniejszych imprez związanych ze sztuką szkła w Europie.
Anita Bialic

 
Play with Glass - Europejski Festiwal Szkła we Wrocławiu
11.10.2015 - 18.10.2015

 

Wystawa główna Festiwalu - „LOVE"
kurator: Kazimierz Pawlak

 

Wrocław - 12.10.2014 - 10.11.2015 - Dworzec Główny - Sala Sesyjna

 

Strona wystawy: europeanglassfestival.com

 





top
X